Turystyka

Ateńskie zabytki, które trzeba zobaczyć

Off 5

Ateńskie zabytki, które trzeba zobaczyć

Ateny są kojarzone głównie ze słońcem i wypoczynkiem, co jest oczywiście prawdą. Ale stolica Grecji może nam zaoferować znacznie więcej niż tylko ciepły klimat. Jako jedno z najstarszych miast na ziemi, Ateny pełne są antycznych zabytków, pamiętających czasy początków cywilizacji Helleńskiej na półwyspie Peloponeskim.

Znakomita dostępność komunikacyjna sprawia, że grecka stolica stała się europejskim centrum zarówno wypoczynku, jak i kultury. Codzienne loty do Aten przywożące tysiące turystów, pokazują jak bardzo popularne jest to miasto na turystycznej mapie Europy. Niemal na każdym rogu spotkać można pozostałości po czasach starożytnych.

Najchętniej odwiedzanym miejscem jest wzgórze Akropol, wybijające się zdecydowanie ponad otaczające je miasto. Jest ono widoczne z prawie każdego miejsca, dlatego nie sposób do niego nie trafić. Na Akropolu znajduje się zespół architektoniczny z V wieku przed Chrystusem, składający się z czterech świątyń oraz muzeum. Wszystkie obiekty zbudowane są z białego wapienia, a ich cechą charakterystyczną są pięknie zdobione kolumny podpierające niestrudzenie stropy budynków już od kilku tysięcy lat. Świątynie budowane były ku czci greckich bogów. Największa z nich- Partenon, poświęcona bogini Atenie jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Grecji. Ponadto na wzgórzu znajdują się: Erechtejon – poświęcony Posejdonowi oraz Apteros – wybudowany na część bogini Nike.

Ateny to również miejsce, w którym narodził się teatr. Dowodem na to są liczne antyczne amfiteatry zachowane po dziś dzień. Najokazalszym jest Odeon Heroda Attyka, zbudowany na jednym ze stoków wzgórza Akropol. Obiekt posiadał trzy kondygnacyjną scenę, a pomieścić mógł nawet 6000 ludzi. Jego akustyka zdumiewa do dzisiaj. Nawet w ostatnim rzędzie można usłyszeć szept dobiegający ze sceny. Teatr bywa użytkowany również w czasach obecnych. Występowali na nim między innymi Luciano Pavarotti oraz Placido Domingo.

Warto odwiedzić również miejsce gdzie narodziła się tak zwana Demokracja Ateńska. Mowa oczywiście o Agorze. Było to centralne miejsce starożytnego polis ateńskiego. Dookoła znajduje się szereg budynków takich jak biblioteka, mennica oraz liczne świątynie, pamiętające jeszcze czasy pierwszych demokratycznych obrad.

About the author / 

admin

Related Posts

Polecamy:

Losowe artykuły:

  • Hotele nad morzem

      Władysławowo i Cetniewo to świat wakacji. Popularne Władysławowo, przez letników nazywane po koleżeńsku ? Władkiem, oferuje wspaniałą plażę i moc atrakcji nadmorskich. Gdy pada deszcz warto zajrzeć do domu, w którym często wypoczywał generał Józef Haller wraz z rodziną. Muzeum Hallerówka to Centrum Pamięci Generała i Błękitnej Armii. W sąsiednim domku, który dawniej był…

  • Wycieczki szkolne – Głogów

    Znaczenie wycieczek szkolnych dla ogólnego rozwoju naszych dzieci Wycieczki szkolne to od zawsze integralna część procesu edukacji. Niezależnie od tego czy jest to tydzień spędzony nad morzem czy tylko dwa dni w pobliskich górach, wycieczka szkolna to moment, na który większość uczniów czeka z utęsknieniem i ucieka doń myślami podczas nudniejszych lekcji i zajęć. Jednakże,…

Reklama: