Turystyka

Ogrody Tivoli – kopenhaski Disneyland

Off 1

Ogrody Tivoli – kopenhaski Disneyland

W Kopenhadze, oprócz licznych zabytków architektury – pałaców, kościołów i zamków, można także odnaleźć miejsce, w którym każdy odpocznie lub będzie mógł się rozerwać, a przy tym podziwiać piękno natury w samym sercu miasta. To miejsce to Ogrody Tivoli.
Kopenhaga – jedna z najbardziej popularnych stolic Europy

Nie jest pewnie zaskakujące, że loty do Kopenhagi są równie popularne, jak do innych europejskich stolic. Nordyckie miasta mają swóją indywidualną i charakterystyczną atmosferę, a to z pewnością przyciąga turystów z całego świata. Warto więc dowiedzieć się więcej nie tylko o samych zabytkowych budowlach, ale i o innych interesujących miejscach, gdzie wypadałoby spędzić trochę czasu. Kopenhaga proponuje na przykład Ogrody Tivoli.
Najczęściej odwiedzany park Skandynawii

Przybywając do Kopenhagi nie wolno pominąć tego miejsca. To jeden z najsłynniejszych parków rozrywki w całej Europie, a najchętniej odwiedzany w Skandynawii. Został otwarty 15 sierpnia 1843 r., a to z kolei czyni go po Dyrehavsbakken w Klampenborg drugim najstarszym takim parkiem świata! Cały kompleks zajmuje ok. 88 000 m. Znajduje się tu obecnie ok. 40 kawiarni i restauracji oraz słynna sala koncertowa – Tivolis Koncertsal. Jak na prawdziwy ogród przystało nie może zabraknąć kwiatów, których jest naprawdę mnóstwo, są kolorowe i różnorodne. Tu również znajduje się najwyższa karuzela świata Himmelskibet – wysoka na 80 metrów, oferująca panoramiczny widok na miasto. A co z innymi atrakcjami? Do nich należą m.in. koncerty, pantomima i kolejki. Te ostatnie są niemalże legendarne – drewniane kolejki górskie („Rutsjebanen”, „Bjerg Banen”) pochodzą z początku XX w. i od zawsze były bardzo lubiane, zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Spore emocje wzbudza także zawiła kolejka „Demon”. Ciekawostką jest też to, że Walt Disney właśnie z tego „radosnego” miejsca zaczerpnął inspirację do stworzenia Disneylandu.
Ogrody Tivoli – kopenhaski Disneyland

Nazwa i krótka historia

Pierwsza nazwa parku „Tivoli & Vauxhall” nawiązywała do (nieistniejących już dziś) ogrodów Tivoli w Paryżu, a te do ogrodów w Rzymie. Natomiast nazwa Vauxhall odnosi się do ogrodu o tej samej nazwie, znajdującego się w Londynie. Założycielem kopenhaskich ogrodów był Georg Carstensen, któremu sam król Danii Chrystian VIII nadał 15 akrów ziemi. Dzisiejsze atrakcje swoim rozmachem i mnogością przypominają ówczesne atrakcje parku, które, jak na tamte czasy, były nowoczesne i godne podziwu: teatr, altany, karuzele czy kwiatowe ogrody. W 1874 r. w Ogrodach Tivoli rozpoczęto wystawianie pantomimy w chińskim stylu, w której publiczność stała na zewnątrz i stamtąd podziwiała grę aktorską na scenie mieszczącej się w środku budynku. Niestety, w 1943 r. niektóre z budynków parku zostały spalone. Duńczycy jednak szybko uporali się ze stratami i ogrody otwarto ponownie. Dziś korzystają z nich i dorośli, i dzieci, albowiem każdy może tu odleźć coś dla siebie – atrakcje stanowią bardzo duży wybór rozmaitości, dzięki którym nikt nie będzie się nudził.

About the author / 

admin

Related Posts

Polecamy:

Losowe artykuły:

  • Agroturystyka – Głogów

    Jak się śpi na agroturystyce? Jeśli zastanawiamy się nad tym, by skorzystać z możliwości, jakie daje nam agroturystyka, na pewno mamy wiele związanych z tym wątpliwości. Myślimy przede wszystkim o tym, jak w ogóle będziemy spać na takim gospodarstwie i czy nocleg na nim może być przyjemny. Jaki rodzaj zakwaterowania oferuje nam więc agroturystyka? Oczywiście…

  • Udane wakacje

    Latem nie myślimy o niczym innym prócz odpoczynku. Zwykle jest zbyt gorąco, aby skupić się na pracy. Miesiące wakacyjne to idealna pora, w której można realizować pasję, jaką jest turystyka. Dobra pogoda sprzyja aktywności fizycznej, więc warto ruszyć się z domu. Wakacje są świetną okazją, żeby wybrać się gdzieś na dłużej. Jeśli mamy taką możliwość, warto oderwać się…

Reklama: