Turystyka

Śladami rycerskiej świetności w Ogrodzieńcu

Off 5

 

Turystyka i zamki w Polsce

Jak wielu turystów sądzi zamek naprawdę nie znajduje się w Ogrodzieńcu, ale we wsi Podzamcze, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Na samym wierzchołku i zarazem szczycie najwyższego wzniesienia Jury krakowsko-Częstochowskiej wznosi się właśnie ona rycerska warownia i twierdza, zamek w Ogrodzieńcu. Z nadania Kazimierza Wielkiego zamkiem władał Przedbor z Brzezia, marszałek królewski. W 1386 roku we władanie dostał zamek w Ogrodzieńcu, krakowski cześnik Włodek z Charbinowic. Później wiele razy zmieniał właścicieli: Bonerowie, Ligęzowie, Firlejowie. W XVII wieku za Seweryna Bonera zamek w Ogrodzieńcu zmienił funkcję i odgrywał rolę renesansowej rezydencji. Jednak później został zniszczony przez Szwedów i zamek zaczął powoli upadać. Jak legenda głosi ruiny zamku kryją podobno skarb tutejszego kasztelana zamku Stanisława Warszyckiego, którego podejrzewano o konszachty z diabłem. Samego kasztelana widywano wówczas ponoć w księżycowe noce pod postacią ogromnego, czarnego psa ciągnącego łańcuch.

About the author / 

admin

Related Posts

Polecamy:





Losowe artykuły:

  • Kowno, miasto pełne zabytków

    Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy, w którym znajduje się rzeczywiście sporo zabytków. Najbardziej popularny jest zamek, pochodzący z przełomu czternastego i piętnastego wieku. Warto także będzie zobaczyć dawny ratusz, nazywany ?Białym Łabędziem? z uwagi na swoją wyjątkowo smukłą budowę. Turyści najchętniej udają się też do Domu Perkuna, czyli dawnego składu kupców hanzeatyckich…

  • Czy warto spędzić urlop na Rodos?

    Kiedy zastanawiamy się dokąd pojechać na wakacje, warto jest poważnie rozważyć spędzenie urlopu na wyspie Rodos, która jest położona w Grecji. Dzięki swojemu położeniu na ciepłych wodach Morza Śródziemnego, wyspa ta oferuje wspaniałą, słoneczną, upalną pogodę niemal przez cały czas, gdyż lato panuje tam aż trzysta dni w roku. Najprzyjemniejszy, a zarazem najtańszy może okazać…

Reklama: